KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4605174
*
nr 460 5174
Gouache
Sign, Ryssland, Rosor, 21 x 15
Utrop:
100 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 april 2007
kl 16:27:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/4 19:31:30
1
Vinnande bud
2/4 10:53:10
2
150 kr
2/4 10:54:00
2
250 kr
2/4 10:54:56
2
350 kr
2/4 13:22:05
2
450 kr
2/4 13:23:01
2
550 kr
2/4 15:11:42
2
650 kr
2/4 15:12:22
2
750 kr
2/4 15:13:15
2
850 kr
2/4 15:28:31
3
950 kr
2/4 15:30:22
3
1.100 kr
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache rosor rysk ryska ryskt ryssland täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Gouache
nr 460 5174
Gouache
Sign, Ryssland, Rosor, 21 x 15
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 april 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/4 19:31:30 | 1 | Vinnande bud |
2/4 10:53:10 | 2 | 150 kr |
2/4 10:54:00 | 2 | 250 kr |
2/4 10:54:56 | 2 | 350 kr |
2/4 13:22:05 | 2 | 450 kr |
2/4 13:23:01 | 2 | 550 kr |
2/4 15:11:42 | 2 | 650 kr |
2/4 15:12:22 | 2 | 750 kr |
2/4 15:13:15 | 2 | 850 kr |
2/4 15:28:31 | 3 | 950 kr |
2/4 15:30:22 | 3 | 1.100 kr |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache rosor rysk ryska ryskt ryssland täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14